Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Viete aký rozdiel je medzi bytom a apartmánom?

Pridané: 28.3.2023

Mnohokrát sa stane, že čítate inzerát, kde sa predáva Apartmán. Znie to ako exkluzívne slovo, ktoré sme prevzali z angličtiny, aby nehnuteľnosť vyzerala exkluzívnejšie. Aká je však skutočnosť?

Byt je v zmysle § 43b ods. 4 Stavebného zákona obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s vlastným príslušenstvom, s vlastným uzavretím, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie.  Obytná plocha nesmie byť menšia ako 16 m2 a obytná izba musí mať výmeru minimálne 8m2.

Byty sa z hľadiska územného plánu nachádzajú v častiach zvaných IBV – individuálna bytová výstavba alebo Občianska vybavenosť. Na liste vlastníctva sú vedené ako Byty a zároveň sú v LV uvedené Stavby ako bytový alebo polyfunkčný dom, prípadne pozemok na ktorom je stavba umiestnená.  

Apartmán: Definíciu apartmánu nájdeme iba vo vyhláške č. 277/2008 Z. z., kde je apartmán definovaný ako súčasť ubytovacieho zariadenia – apartmánového domu, či hotela.  Apartmán je súbor dvoch alebo viacerých miestností na ubytovanie hostí. Jedna z týchto miestností spĺňa podmienky obývacej miestnosti. Súčasťou apartmánu je hygienické zariadenie. Apartmán v prípade apartmánového domu je vybavený kuchynkou alebo kuchynským kútom a možno ho nazvať i apartmánovým bytom. Apartmán je teda určený na krátkodobé, prechodné ubytovanie.

Pojem apartmán je v stavebníctve pomerne často používaný developermi v situáciách, kedy dochádza výstavbou k obchádzaniu územného plánu. Developeri totiž vydávajú byty za apartmány v čase kedy žiadajú postaviť obytnú budovu aj v časti obce, kde územný plán pripúšťa len občiansku vybavenosť, alebo v rekreačnej oblasti. Pri kolaudácií sa opäť posudzuje, či uvedený nebytový priestor slúži na individuálne bývanie alebo prechodné ubytovacie služby. V liste vlastníctva je následne apartmán vedený ako Nebytový priestor, druh: Iný nebytový priestor, s poznámkou Apartmán. Takéto typy nehnuteľností sa nachádzajú najmä v Bratislave. Je to dobre známa Koliba, Briežky, Ahoj, v Pezinku Kučišdorfská dolina, v Modre Harmónia.

Napriek tomu, že apartmány bývajú vzhľadovo a užívateľsky rovnaké ako byty, je tu riziko pri kúpe takéhoto apartmánu z hľadiska financovania kúpy. Apartmány dokáže prefinancovať iba niekoľko bánk. Pri posudzovaní sa berie do úvahy účel bývania. Pokiaľ ide o apartmán určený na bývanie v meste a stavebný úrad pripustí, že je určený aj na trvalé bývanie, je možné takýto apartmán financovať prostredníctvom hypotéky. Doba splatnosti sa môže taktiež líšiť. Zatiaľ čo pri niektorých apartmánoch najmä v meste ako Bratislava môže byť lehota štandardná, čiže cca 30 rokov, pri apartmánoch definovaných na rekreačné alebo prechodné ubytovanie je doba splatnosti takéhoto úveru iba 8 rokov. Banky majú aj rozdielny pohľad na výšku poskytnutého úveru. Tá sa pohybuje od 50% do 70% z hodnoty nehnuteľnosti.

Pokiaľ stále neviete čo kupujete, obráťte sa na nás! Radi Vám pomôžeme s identifikáciou nehnuteľnosti, ale aj financovaním.

Autor: Mária Cillerová, RSc.